Ohjelman aikataulu

Tutustu ohjelmaan ja luo oma keskiaikainen elämyksesi!

Tältä sivulta löydät kasattuna koko festivaalin ohjelmakattauksen, ja kaikki tämä samalla lipulla! Lisämaksulliset tai ennakkoilmoittautumista vaativat ohjelmanumerot merkitty erikseen. Pidätämme oikeudet muutoksiin. 

Perjantai 16.8

Taverna

13:00 The Midnight (ITA)

14:15 In Vino Veritas (ITA)

15:30 Gàlata (ES)

17:00 Corvus Corax (GER)

18:15 Pääskylä (FI)

19:30 In Vino Veritas (ITA)

21:00 The Midnight (ITA)

22:15 Ne’reida Lamer

22:30 Corvus Corax (GER)

Turnajaisareena

13:00-17:00 Munkkifutis- turnaus

 

*21.00 Tulishow ja Hevosturnajaiset (Erillisellä lipulla)

Viikinkimittelö-areena

13:30 Tavastia Kuppi, Vanajan sudet 

17:00 Viikinkitaistelu näytös, Vanajan sudet

Sotahevosleirin-areena

12:00 – Skill at arms treeni

15:00 – Historiallisen ratsastuksen demo (Jaakko Nuotio)

17:00 – Skill at arms treeni

Keskiaikaleirin-areena

14:30 Tournament of the Crusades

Kakarainkylä

12:00-18:00 Heittopelejä, keppihevosrata, bofferimiekkailua, viiripaja ja paljon muuta

13:00 Nukketeatteri

14:00 Nukketeatteri

15:00 Nukketeatteri

Työnäytökset

12:00-18:00 Alueelta löytyy keskiaikaisia taitojaan esittelemästä lukuisia työnäytöksiä. Tarkemmat tiedot päivittyy myöhemmin.

Pakanametsä

Pakanametsän ohjelma julkaistaan pian!

Luentosali

14:00 Kuparikettu, (Aihe TBA)

15:00 Satu Hovi, (Aihe TBA)

Viikinkileiri

12:00-18:00 Pääset tutustumaan viikinkien elämään ja Vanajan  susien toimintaan.

Keskiaikaleiri

12:00-18:00 Keskiaikaleirissä pääset seuraamaan keskiaikaista ruuan laittoa Elävä keskiaika ry:n toimesta, sekä muutenkin tutustumaan keskiaikaiseen leirelämään.

Metsänpeiton leiri

12:00-18:00 leiri tarjoaa viikonloppuna kävijöille ikkunan keskiajan myyttiseen puoleen. Tarkempi ohjelma TBA.

Alueohjelma

13:00 Pyhäinjäännöskulkue, Todellisuuspakolaiset

14:00 Metsänväen kulkue, Todellisuuspakolaiset

15:00 Liikistön leikarit musisoivat alueella

16:00 Häpeäkulkue, Todellisuuspakolaiset

17:30 Metsänväen kulkue, Todellisuuspakolaiset

Hämeen linna ja Vankilamuseo

12:00-18:00 Museot ovat avoinna

Lauantai 17.8

Taverna

10:30 Thomas Ignatius (FI)

11:30 The Midnight (ITA)

12:30 In Vino Veritas (ITA)

13:15 Soldans

14:00 Corvus Corax (GER)

15:15 Gàlata (ES)

16:30 Pääskylä (FI)

17:30 Thomas Ignatius (FI)

18:30 Noitakuningas (FI)

19:45 The Midnight (ITA)

21:00 In Vino Veritas (ITA)

22:15 Ne’reida Lamer

22:30 Corvus Corax (GER)

Turnajaisareena

10:00-18:00 Buhurt- turnaus

 

*21:00 Tulishow ja Hevosturnajaiset (Erillisellä lipulla)

Viikinkimittelö-areena

12:30 Kuviomiekkailunäytös, Tampere School of Arms

13:30 Viikinkitaistelu näytös, Vanajan sudet

16:00 Kuviomiekkailunäytös, Tampere School of Arms

17:00 Viikinkitaistelu näytös, Vanajan sudet

Sotahevosleirin-areena

12:00 – Skill at arms klinikka

13:00 – Vapaa treeni

15:00 – Peitsiturnajaiset (Jousting)

17:00 – Skill at arms klinikka

18:00 – Vapaa treeni

Keskiaikaleirin-areena

11:00 Dress the Knight

14:30 Tournament of the Crusades

Kakarainkylä

10:00-18:00 Heittopelejä, keppihevosrata, bofferimiekkailua, viiripaja ja paljon muuta

11:00 – 15:30  Nukketeatteri esitys puolentunnin välein

Työnäytökset

10:00-18:00 Alueelta löytyy keskiaikaisia taitojaan esittelemästä lukuisia työnäytöksiä. Tarkemmat tiedot päivittyy myöhemmin.

Pakanametsä

Pakanametsän ohjelma julkaistaan pian!

Luentosali

13:00 Juha Jyrkäs, (Aihe TBA)

14:00 Esko Ronimus,  Kaksintaistelut ja niitä varten harjoittelu 1500-luvun Italiassa

15:00 Marine Beaumel, Unveiling Medieval Mastery with Europe’s oldest sword fighting manual  (ENG)

 

Viikinkileiri

10:00-18:00 Pääset tutustumaan viikinkien elämään ja Vanajan  susien toimintaan.

Keskiaikaleiri

10:00-18:00 Keskiaikaleirissä pääset seuraamaan keskiaikaista ruuan laittoa Elävä keskiaika ry:n toimesta, sekä muutenkin tutustumaan keskiaikaiseen leirelämään.

Metsänpeiton leiri

10:00-18:00leiri tarjoaa viikonloppuna kävijöille ikkunan keskiajan myyttiseen puoleen. Tarkempi ohjelma TBA.

Alueohjelma

12:00 Liikistön leikarit musisoivat alueella

13:00 Pyhäinjäännöskulkue, Todellisuuspakolaiset

14:00 Liikistön leikarit musisoivat alueella

15:00 Metsänväen kulkue, Todellisuuspakolaiset

16:00 Häpeäkulkue, Todellisuuspakolaiset

17:30 Metsänväen kulkue, Todellisuuspakolaiset

Hämeen linna ja Vankilamuseo

10:00-18:00 Museot ovat avoinna

Sunnuntai 19.8

Taverna

10:30 Duo Silja ja Malviina (FI)

11:15 Uulu, lastenkonsertti (FI)

12:30 The Midnight (ITA)

13:45 Noitakuningas (FI)

15:00 In Vino Veritas (ITA)

16:15 Gàlata (ES)

Turnajaisareena

10:00-17:00 Buhurt- turnaus

 

Viikinkimittelö-areena

12:00 Lasten miekkailukoulu, Tampere School of Arms (Ennakkoilmoittautuminen)

13:00 Viikinkitaistelu näytös, Vanajan sudet

14:00 Lasten miekkailukoulu, Tampere School of Arms (Ennakkoilmoittautuminen)

15:00 Lasten miekkailukoulu, Tampere School of Arms (Ennakkoilmoittautuminen)

Sotahevosleirin-areena

12:00 – Skill at arms klinikka

13:00 – Vapaa treeni

15:00 – Peitsiturnajaiset (Jousting)

Keskiaikaleirin-areena

11:00 Dress the Knight

12:30 Tournament of the crusades

Kakarainkylä

10:00-18:00 Heittopelejä, keppihevosrata, bofferimiekkailua, viiripaja ja paljon muuta

11:00 – 15.30  Nukketeatteriesitys puolentunnin välein

Työnäytökset

10:00-17:00 Alueelta löytyy keskiaikaisia taitojaan esittelemästä lukuisia työnäytöksiä. Tarkemmat tiedot päivittyy myöhemmin.

Pakanametsä

Pakanametsän ohjelma julkaistaan pian!

Luentosali

13:00 Lyhytelokuva Marras, Kino Tavast

14:00 Ilari Aalto (Aihe TBA)

15:00 Lyhytelokuva Marras, Kino Tavast

Viikinkileiri

10:00-17:00 Pääset tutustumaan viikinkien elämään ja Vanajan  susien toimintaan.

Keskiaikaleiri

10:00-17:00 Keskiaikaleirissä pääset seuraamaan keskiaikaista ruuan laittoa Elävä keskiaika ry:n toimesta, sekä muutenkin tutustumaan keskiaikaiseen leirelämään.

Metsänpeiton leiri

10:00-17:00leiri tarjoaa viikonloppuna kävijöille ikkunan keskiajan myyttiseen puoleen. Tarkempi ohjelma TBA.

Alueohjelma

12:00 Liikistön leikarit musisoivat alueella

13:00 Pyhäinjäännöskulkue, Todellisuuspakolaiset

14:00 Liikistön leikarit musisoivat alueella

15:00 Metsänväen kulkue, Todellisuuspakolaiset

16:00 Häpeäkulkue, Todellisuuspakolaiset

Hämeen linna ja Vankilamuseo

10:00-17:00 Museot ovat avoinna