Näyttävä ja iso osa festivaaleja on tietenkin erilaiset leirit; viikinki-,  keskiaika- sekä fantasialeiri. Meille kokoontuu vuosittain 300 hurahtanutta harrastajaa, jotka leiriytyvät Linnanniemellä.

Ruoka tehdään nuotiolla, vaatteet ovat ajan mukaiset, aamupala syödään savilautaselta, ja teltat ovat viikinkitelttoja ja saxon-mallisia. Kun aikaa jää, leiriläiset treenaavat miekkailua, halkovat polttopuita, kirjovat viittoja ja teroittavat puukkoja.

Olet lämpimästi tervetullut tutustumaan leiriin! Telttakunnat kertovat mielellään tekemisistään ja kuulumisistaan. (Jos teltan ovet ovat kiinni, huhuile varovasti ensin, sillä joku saattaa olla päivänokosilla tai vaihtamassa vaatteita. Teltat ovat ihmisten koteja festivaaliemme ajan.)

Kuva: Markus Perko, Monsteriluola